Jdi na obsah Jdi na menu
 


Astronauti z Atlantisu podnikli poslední výstup do kosmu.

20. 9. 2006

Astronauti z Atlantisu podnikli poslední výstup do kosmu.

Astronauti z raketoplánu Atlantis se v poledne středoevropského času vydali na třetí a poslední "vesmírnou procházku". Namísto plánovaných šesti výstupů jim stačily jen tři.

Jelikož se jim během dvou předchozích výstupů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného prostoru dařilo plnit práce "nad plán," čekaly Joea Tannera a Heidemarii Stefanyshynovou-Piperovou už pouze drobnější úkoly.

Tím nejdůležitějším byla podle agentury AP příprava zapojení chladiče solárních panelů, který bude odvádět přebytečné teplo vznikající při výrobě elektřiny.

Oba astronauti, kteří vně ISS pracovali už v úterý, poté ještě instalovali bezdrátovou anténu, jež má zlepšit kvalitu obrazu přenášeného z kamer na skafandrech do řídícího střediska, a přemístili do stanice objekty vědeckých experimentů vystavené stavu beztíže.

Dnešní výstup završí poslání šestičlenné posádky raketoplánu Atlantis, která k ISS doletěla v pondělí. Jejím hlavním cílem byla instalace a rozvinutí dvou 73 metrů dlouhých solárních kolektorů, které budou stanici v budoucnu zásobovat asi čtvrtinou potřebné energie.Roztažení kolektorů se i přes počáteční potíže se softwarem podařilo ve čtvrtek. Po dnešku se už budou členové posádky připravovat na návrat na Zemi, který je plánován na 20. září. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá ke stanici vyslat ještě nejméně 14 letů, které by měly dokončit stavbu ISS do roku 2010.

Práce na ní byly přerušeny po katastrofě raketoplánu Columbia, který se rozpadl při návratu do atmosféry v únoru 2003.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nadpis

(stepka, 9. 11. 2007 9:06)

smrdite a je to posrany