Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mysl žije i po smrti

9. 5. 2006

Mysl žije i po smrti

Existuje život po smrti a existuje lidská duše? Shromáždění vědců na proslulém California Institute of Technology naslouchalo lékařům nemocnice v Southamptonu, kteří přinesli přesvědčivé důkazy, že lidské vědomí pokračuje ve své činnosti i poté, kdy mozek přestal fungovat a pacient je klinicky mrtvý.

Britští lékaři referovali o studii, která vyšla letos ve vědeckém žurnálu Resuscitation. Sledovali soubor 63 pacientů, kteří byli prohlášeni klinicky za mrtvé: jejich srdce se zastavilo, přestali dýchat a mozková aktivita zanikla. Po oživení, kdy se probrali z klinické smrti, s nimi lékaři dělali rozhovory. Část pacientů měla v době, kdy mozek nevykazoval jakékoli funkce, jasné a uspořádané myšlenkové procesy. Rozumně uvažovali a vytvářeli vzpomínky na to, že komunikovali a pohybovali se mimo tělo

Výsledky výzkumu byly tak slibné, že lékaři založili nadaci zaměřenou na to, aby zkoumala zkušenosti blízké smrti na širším vzorku. Zatím shromáždili shodné prožitky u 3 500 osob. Pacienti sdělovali pocity míru, radosti a harmonie. Pro některé se zrychlil čas, zbystřily se smysly, ztratili vědomí svého těla. Viděli jasné světlo, dostali se do jiného prostoru a hovořili se svými mrtvými příbuznými. Jeden, který se označil za pohana, referoval o setkání s mystickou bytostí.

O podobných stavech při přežití smrti existují zprávy staré i několik staletí. Zkušenosti pacientů, které shromáždil dr. Parnia, se shodovaly s těmi, které popsali před ním už lékařka Elisabeth Kübler-Rossová (O smrti a umírání) a psycholog Raymond Moody (Život po životě). Současná studie však pochází z prostředí velké renomované nemocnice a využila nejnovější technologické postupy.

Skeptici například tvrdili, že tyto prožitky vznikají následkem nedostatečného okysličení mozku při zástavě srdce. Jenže ve skutečnosti měli pacienti s prožitky vědomí po smrti větší přísun kyslíku do mozku! Parnia dodává: "Když má mozek nedostatek kyslíku, upadají lidé do naprostého zmatku, prostě odpadají, a obvykle nemají vůbec žádné vzpomínky. U našich pacientů jde o vážné poškození mozku, ale o dokonalou paměť."

Skeptici také namítali, že vzpomínky pacientů pocházejí z doby, kdy vědomí ztráceli či se jim vracelo, tj. fungovalo. "Právě naopak," oponuje Parnia. "Okamžiky, kdy je mozek momentálně traumatizován záchvatem nebo nárazem auta, tedy bezprostředně před nebo po ztrátě vědomí, si nepamatujeme. Při zástavě srdce je poškození mozku tak závažné, že se srdce zcela zastaví.
Lidé říkají: „Pamatuji si, že jsem viděl auto. Potom si vybavuji až to, jak ležím v nemocnici." Soubor 3 500 osob už něco vypovídá. Nadto při shromažďování zkušeností se smrtí lékaři zjistili, že mnoho lidí o svých zážitcích nikdy nehovořilo. Báli se, aby nevypadali jako blázni.
V souboru je zachycena i zkušenost chlapce, kterému bylo při zástavě srdce po záchvatu dva a půl roku. Rodiče kontaktovali dr. Parniu, když chlapec začal kreslit obrázky, na kterých se dívá seshora na svoje nehybné tělo. "Když umřeš, vidíš jasné světlo," sděloval i chlapec.

Všeobecně se má za to, že ve stavu totálního bezvědomí mozek nemůže produkovat plynulé myšlenkové procesy nebo utvářet trvalé vzpomínky. Jenže tomu, jak mozek – orgán těla, složený z hmotných buněk - vlastně generuje nehmotné myšlenky, stále plně nerozumíme. Dr. Parnia vyvozuje z výsledků výzkumu, že lidské vědomí může pracovat nezávisle na mozku, když používá mozkovou kůru jako mechanismus k manifestaci myšlenek – tak jako televizní přijímač překládá vlny do světla a zvuku.
"Když poškodíte mozek a mysl funguje, napovídá to, že je poškozený pouze aparát. Což znamená, že mysl nemusí být nutně vytvářena mozkem. Další výzkum v tomto směru skutečně může odhalit existenci duše."

.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test, just a test

(vennnile, 7. 9. 2018 1:12)

Hello. And Bye.

fff

(Aaronhef, 5. 9. 2018 21:03)

Test, just a test

(eliali, 4. 9. 2018 1:13)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(cynengefl, 31. 8. 2018 2:09)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(Marinor, 17. 8. 2018 0:12)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(xerinah, 13. 8. 2018 21:46)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(gueret, 10. 8. 2018 20:11)

Hello. And Bye.

Hi!

(Jesusnop, 24. 4. 2018 14:18)

Hi!

almost what

(MichaelTaW, 22. 3. 2018 7:16)

g https://cialispcn.com cialis samples

XEvil 4.0 breaks captchas of Google, Facebook, Yandex, VKontakte, and 8400 others!

(Mashagok, 12. 12. 2017 0:28)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Test, just a testTest, just a test

(spivassign, 3. 5. 2017 19:14)

můj poslední den

(František Vyroubal, 17. 9. 2009 19:00)

Úlek

(eiram, 1. 8. 2007 15:23)

To bude pro Zvlastni bludy úlek, až umře a zjistí, že pořád žije, myslí...

to bylo re pro Zvlastni bludy

(Wilder, 30. 6. 2007 14:34)

to bylo re pro Zvlastni bludy

re:

(Wilder, 30. 6. 2007 0:40)

Ty se chováš jako nějakej iluminát, jsi posedlej vědou. A věda neni vše

Kiki

(br.., 17. 5. 2007 16:22)

zvláštní mrazí z toho v zádech když si člověk představí že někdo když umře na mně kouká ze shora..

polo

(polo, 3. 4. 2007 11:15)

zajímavé

život po smrti

(oskar, 29. 10. 2006 19:16)

nevím co kdo chce na smrti vyzkomat,ale podle mého názoru,pokud je člověk ve stavu klinické smrti a po určité době se povede ho přivést k životu,tak to z mého hlediska nemůžeme považovat za smrt.Ale pouze za pouhé utlumení životních funkcí.Protože pokud by byl člověk skutečně mrtví nelze ho přivést znovu k životu.A pokud by se tak stalo, byl by to zázrak a ten jak víme se stal pouze u Ježíše????

Zvlastni bludy...

(Jura, 24. 8. 2006 17:58)

Bud si protireci clanek nebo ti vedci, kazdopadne, kdyz je nekdo ve stavu klinicke smrti, tzn. mozek nevykazuje zadnou cinnost, opravdu nechapu jak tento moment zaznamenaji a pak se asi pacienta ptaji, kdyz jsme Vas pichli spendlikem do chodidla, tak to byl presne ten moment, kdy Vas mozek nevykazoval zadnou cinnost - zdalo se Vam v tom oakmziku neco? V opacnem propade nelze spravne urcit onen moment, kdy se pacientovi neco zdalo a kdy uz byl jaksi klinicky po smrti, ponevadz jak znamo, ve snu a myslence je pojem casu velmi relativni. Jen tak pro zajimavost, logicke mysleni, a prozatimni historie lidstva (+- 4.000 lez), zatim neprokazaly, ze by po smrti neco dale existovalo. Naopak pro dnesnim pokroku vedy, se tehdejsi buh z oblohy prestehoval napred do vesmiru, nyni pri lepsi poznani vesmiru se prestehoval do nejake X-te vyssi dimenze...veda vytesnuje boha jaksi porad nekam dal a dal a zatim co veda postupuje a zpresnuje sve informace a vedeni, nabozenstvi se naopak cim dal vice propada a je kladen stale vetsi duraz na viru. Zvlastnim zustava to, ze za x-tisic let nabozestvi hleda boha daleko mene nez veda.