Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je možno asteroid zlikvidovat?

13. 5. 2006

Je možno asteroid zlikvidovat?

Ne všechny asteroidy jsou tvořeny pevnou kompaktní hmotou jak jsme si až doteď mysleli. Některé z nich jsou tvořeny porézní hmotou, která je stlačována při nárazech jiných těles a teprve poté se z ní stává pevná celistvá hmota. Tento poznatek nám může pomoci i v poznání toho, jak se kdysi utvářela Země. Protože právě asteroidy jsou součástí každé nově vzniklé planety.

Právě porézní materiál působí, že pokud na sebe dva asteroidy narazí při relativně nízké rychlosti, mohou se spojit navzájem, neboť porézní materiál dokáže energii způsobenou nárazem absorbovat. Právě tato vlastnost však může způsobit potíže pokud nějaký asteroid poletí směrem k Zemi.

Samozřejmě se ho budeme snažit vychýlit z jeho směru, nebo rovnou rozštěpit na menší kousky. Nicméně porézní materiál dokáže absorbovat obrovské množství energie a tak nemusí ani raketa s jadernou hlavicí k likvidaci asteroidu stačit. Právě naopak. Původně měkký asteroid díky výbuchu zmenší svůj objem a zvětší hustotu. Ačkoliv původně třeba mohl být v atmosféře rozptýlen, nyní proletí plynným obalem Země jako obrovský kovový blok a rozdrtí cokoliv na co dopadne.

Svým nárazem vyvolá kromě sekundárních jevů jako je zemětřesení i celosvětové ochlazení, neboť vyvržené částečky půdy do vzduchu zakryjí Slunce. Tím pádem zahyne mnoho rostlin a živočichů a nastane hlad. A s hladem přichází společně i nespokojenost lidí, kteří výbuch přežili a následuje pád civilizace. Pokud jste viděli třeba film Mad Max, asi víte co mám na mysli. Z elektronického věku naší doby se můžeme velice lehce propadnout do ranného středověku, když budeme mít štěstí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Neni potreba...

(Jura, 24. 8. 2006 18:06)

Nebude potreba likvidace, ani rozstepeni (coz je mimochodem jeste vetsi katastrofa), na prednaskach Jiriho Grygara se uvazuje o posypani asteroidu cernym nebo bilym tonerovym praskem, ten bude mit za nasledek bud pohleceni slunecni energie, zahrati a odchyleni od kurzu, popr. bilym praskem - ochlazeni a take vychyleni ze smeru drahy.