Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolonizace Marsu

11. 5. 2006

Kolonizace Marsu

Už za 50 let na Marsu zahájí provoz první lidská kolonie. Jejími obyvateli však budou vědci. Klasičtí turisté s fotoaparáty přistanou zhruba za 80 let. To by už na rudé planetě mělo žít trvale asi 15000 pozemšťanů.

Každých šestadvacet měsíců se ocitá Země a Mars v postavení kdy se otevírá takzvané startovací okno. Ve stejném intervalu boudou sondu Pathfinder následovat další sondy, jejichž úkolem bude získat dostatek informací pro "vylodění" pozemšťanů (zatím se počítá s rokem 2010) a následnou kolonizaci Marsu. Ta by měla být paradoxně technicky méně náročná než v případě Měsíce.

Na Marsu je totiž na rozdíl od měsíce dostatek vodíku a kyslíku, jichž se dá využít k výrobě paliva potřebného pro zpáteční cestu. Také hlavní problém obyvatelnosti, průměrná teplota minus sto stupňů, má už řešení: "Ohřejeme planetu o šedesát stupňů, slunečním zářením odstraníme oxid uhličitý a budeme čekat až se na planetě vyvine život. Mezitím už budou po celém povrchu růst desítky měst, před nehostinným klimatem chráněných skleněnými bublinami. Jak se takové ohřátí planety provádí? Prý jednoduše: prostě postavíme na Marsu pár klasických pozemských továren. Kouř z komínů způsobí - podobně jako na Zemi - skleníkový efekt, v případě Marsu s pozitivními následky: plyny zabrání sluneční energii unikat do vesmíru a teplota se v krátké době zvýší na požadovanou úroveň. Jen se to prý nesmí přehnat...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

paradox

(danka, 14. 5. 2009 16:46)

je hezké jak do detailů umí pomoct Marsu ale naše planeta jde do háje a důležitější je byznys.Na Marsu je toho víc než si dokážem představit,lidem se přece nabliká cokoliv,oni dobře ví ,že běžný člověk se nemá jak přesvědčit jestli mluví pravdu a tak je to se všema planetama a vůbec se vším.