Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leonidi se na nás řítí

11. 5. 2006

Leonidi se na nás řítí

V noci ze středy 17.11.na čtvrtek 18.11. bude totiž naše planeta procházet meteorickým rojem zvaným Leonidy. Na tom není nic moc zajímavého, ale právě letos mají být Leonidy nejčetnější od roku 1966 a pozorovat tento úkaz na obloze může být velice zajímavé.

V roce 1966 vstupovalo do naší atmosféry až 144.000 meteorů za hodinu. Letos je odhadováno 2.000 - 6.000 meteorů za hodinu, ale i tak je toto číslo obrovské. Pokud nám bude počasí přát a bude jasno, můžeme vidět na obloze pravý meteorický déšť.

Meteority z roje Leonid nejsou nebezpečné, neboť se pohybují rychlostí 80 km/sekundu a jsou velké jako zrníčko prachu. Toto zrníčko se při prudkém vletu do atmosféry rozpálí na vysokou teplotu a změní se v plyn. Na zem proto nedopadne vcelku, ale maximálně ve formě prachu, který však bude naprosto neznatelný. To že by vás mohl nějaký meteorit trefit do hlavy je velice nepravděpodobné a nemusíte mít proto strach.

Avšak družice na oběžné dráze strach mít musí, neboť nejsou chráněny atmosférou Země. Zrníčko písku, které má rychlost 80km/vteřinu, má obrovskou průbojnou sílu a může lehce poškodit citlivé zařízení satelitů. Operátoři pozemní kontroly proto nastavují satelity tak, aby nastavovaly co nejmenší plochu směrem k roji meteorů

Český hydrometeorologický ústav pro vás připravil neustále aktualizovanou předpověď počasí právě na inkriminovanou dobu. Podrobné informace naleznete ZDE Upozorňuji, že se stránka může natahovat poněkud déle, neboť nejste sami, kdo chce zjistit jaké bude počasí až přiletí Leonidy. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář