Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vědci dostali „nobelovky“ za nesmyslné výzkumy

10. 10. 2006

Vědci dostali „nobelovky“ za nesmyslné výzkumy

Výzkum chrobáčích návyků vynesl vědcům ocenění.
Na poli vědy se někdy zkoumají neuvěřitelné věci. Proč datlové netrpí bolestmi hlavy? Plavou lidé rychleji ve vodě nebo v sirupu? Na podobné otázky hledali ve svých výzkumech odpověď vědci, kteří ve čtvrtek získali žertovné nobelovky - ceny Ig Nobel.

Ocenění ve čtvrtek získala i řada dalších vědeckých perliček. Například za biologii si cenu odnesli Bart Knols a Ruurd de Jong. Dokázali, že samičky komárů přenášejících malárii přitahuje stejně vůně jistého druhu sýra jako pach lidských chodidel.

Mezi matematiky zvítězili Nic Svenson a Peirs Barnes. Vypočítali totiž, kolik fotografií je třeba pořídit, aby se člověk ujistil, že nikdo na snímku nebude mít zavřené oči.

Diplom podepisují držitelé skutečné nobelovky
Ceny Ig Nobel se každoročně udělují na Harvardově univerzitě. Adepty vybírá časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu) za zábavné, uhozené či naprosto neužitečné vědecké studie. Každý diplom je podepsán třemi laureáty skutečné Nobelovy ceny.

Mezi držiteli letošních titulů je například lékař Francis Fesmire za odbornou studii o léčbě škytavky či dvojice vědců, kteří se zabývali tím, nakolik jsou chrobáci vybíraví ohledně toho, jakou kuličku trusu ještě tlačit budou a jakou nikoli.

"Jsem seriózní muž a něco, co jsem napsal v roce 1987, se vrací zpět, aby mě strašilo," reagoval na zisk ocenění Fesmire, který pracuje jako lékař u záchranky a je i ředitelem vědeckého centra ve městě Chattanooga v americkém státě Tennessee zaměřeného na léčbu srdečních nemocí.

Cena za škrábání nehty na tabuli
Udělování cen Ig Nobel začalo v roce 1991 jako malá nevinná zábava. Letos si nicméně pro ocenění přijeli lidé dokonce z Austrálie, Kuvajtu či Francie. Ceny navíc uděluje nositel Nobelovy ceny za fyziku Roy Glauber, který na Harvardově univerzitě působí.

Podle činovníků komise, která ceny uděluje, jsou ceny Ig Nobel udělovány převážně takovým projektům, "...kterým se zasmějeme, ale vzápětí nás donutí přemýšlet."

K letošní laureátům se přiřadila také trojice vědců z oblasti akustiky, kteří provedli řadu experimentů ve snaze vysvětlit, proč lidé nesnáší, když někdo škrábe nehty o tabuli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář