Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leden 2007 nejteplejší za 86 let

12. 2. 2007

Leden 2007 nejteplejší za 86 let

Poslední měření potvrdila, že letošní leden byl tím nejteplejším od roku 1921. Průměrná měsíční teplota v lednu dosáhla 3,5 °C, což je o 5,2 °C více než je dlouhodobý normál.

Během letošního ledna byl 6 x překonán dosavadní teplotní rekord a zaznamenaly jsme pouze jeden den s mrazivými teplotami na celém území České republiky (26.1.). Letošní zimní měsíce tu pravou "Ladovskou zimu" opravdu prozatím nepřipomínají.

Jak to vypadalo s lednovým počasím posledních let?

Leden 2004 začal mrazivými teplotami, které se odpoledne pohybovaly od -12 do -8 °C. V Doksanech 6. ledna klesly nejnižší ranní teploty k -23,5 °C, v Praze leželo 7. ledna 20 centimetrů sněhu. V důsledku mrazů dokonce zamrzla i Vltava v Praze, což je jev opravdu výjimečný. V polovině měsíce se odpolední teploty pohybovaly v intervalu od 0 do 6 °C, k jeho konci se znovu ochladilo, a zámrz Vltavy v Praze se opakoval. Nejvyšší teplota byla naměřena v Klatovech 31. ledna 9,6 °C. Letošní lednové teploty se potom pohybovaly až na 16 °C.

Na leden 2005 si často vzpomeneme díky nejvyšší sněhové pokrývce na horách, která napadla v jeho druhé polovině, například 20. ledna za 24 hodin napadlo v Přibyslavi skoro 40 cm sněhu. V první lednové polovině se odpolední teploty pohybovaly až na 12 °C, v Praze-Karlově bylo 8. ledna naměřeno 14 °C. V druhé polovině měsíce teploty ale klesly a na jeho konci se pohybovaly kolem -8 °C. V Ostravě klesly ranní teploty 29. ledna k -19,1 °C.

Vloni klesly nejnižší lednové teploty k -26,7 °C v Holešově a naopak ta nejvyšší byla naměřena (díky teplotní inverzi) na Churáňově 9,4 °C. Na Lysé hoře leželo 18. ledna 223 cm prachového sněhu, v Praze 13 cm.

Co přinese únor?

Po uplynulých letech, kdy nám leden nadělil spíše mrazy, či sníh, se ten letošní do statistik zapsal přesně opačně - zimu prostě nepřinesl. A jak bude letošní zimní sezóna pokračovat? Dlouhodobé předpovědi, jejichž pravděpodobnost však dosahuje pouze okolo 60 %, se shodují na tom, že letošní únor bude teplotně průměrný a naopak srážkově nadprůměrný. Pokud se tedy vyplní tak lze předpokládat, že na horách snad ještě nějaký ten sníh připadne a zima bude zachráněna.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(Mashagok, 12. 12. 2017 19:19)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.